Zasady bezwizowego pływania na Białoruś

Bezwizowe pływanie - Białoruś - 2019

 

UWAGA!!! Wszystkie poniższe informacje dotyczą pływania w poprzednich sezonach. Na razie (sezon 2021-2022) granica z Białorusią w Kurzyńcu pozostaje zamknięta.

 

W związku z otwarciem bezwizowego ruchu na obszarze Kanału Augustowskiego i Grodzieńszczyzny w 2017 r. wiele osób pytało nas na jakich zasadach jest to możliwe i jakie są dodatkowe koszty z tym związane.

 

Poniżej garść najważniejszych informacji, związanych z przekroczeniem wodnego przejścia granicznego i ewentualną wyprawą do Grodna. W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nami.

 

Wymagane dokumenty

 

Z przejścia granicznego w Rudawce można w tym roku korzystać od 28 kwietnia do 1 października w godzinach od 7.00 – 19.00. Granicę można przekroczyć łódką, kajakiem, rowerem lub pieszo.

 

Trzeba mieć ważny paszport oraz stosowny dokument potwierdzający tryb bezwizowy. Dokument wystawia odpowiednia białoruska firma turystyczna (lub polski pośrednik) po wykupieniu dwóch usług turystycznych na Białorusi, trzeba też mieć ubezpieczenie i gotówkę – co najmniej 42 ruble białoruskie na każdy planowany dzień pobytu (ok. 20 euro) lub ich równowartość w walucie.

 

Szczegółowe informacje są na stronie www.grodnovisafree.by .

Vouchery, śluzowania i nawigator

 

Jeśli chcecie popłynąć tylko do Niemnowa (ostatnia śluza po białoruskiej stronie kanału), to wszystkie potrzebne dokumenty można załatwić samemu przed wypłynięciem. Jednak w przypadku chęci popłynięcia jachtem do Grodna, w związku z potrzebą wcześniejszego zamówienia usług nawigatora (jest on przez nas wymagany na rzece Niemen), sugerujemy skorzystanie z usług białoruskiego biura turystycznego Nemnovo Tour, które może wystawić vouchery turystyczne, uzgodnić śluzowania oraz nawigatora na Niemen. 

 

Najpóźniej tydzień przed terminem wpłynięcia, należy uzgodnić plan podróży (na ile dni, jakie/kiedy śluzowania i dokąd płyniecie). Potem informację tę przekazać wraz ze skanami paszportów do Nemnovo Tour, które przygotuje vouchery i zamówi dodatkowe usługi.

 

Wam pozostanie już tylko zakup ubezpieczenia na Białoruś (informacje o towarzystawach ubezpieczeniowych:
http://poland.mfa.gov.by/pl/consular_issues/visas/ubezp/ )
Ubezpieczenie można wyrobić również "od ręki" w Augustowie (w soboty pracują 10-14) w firmie Bial-Tur, ul. Wojska Polskiego 19, 16-300 Augustów.
Cennik ubezpieczenia na 3 dni 8 PLN/os., na 7 dni 18 PLN/os.

Koszty

 

Wyrobienie vouchera przez Niemnovo Tour ( http://nemnovotour.by/ ) - 15 Euro od osoby.
Śluzowanie na śluzach Wołkuszek i Dąbrówka w celu dopłynięcia do końca kanału to 16 Euro od łodzi w obie strony.
Śluzowanie na śluzie Niemnowo w celu wpłynięcia na Niemen to 30 Euro od łodzi w obie strony.
Koszt usługi nawigatora na Niemnie jest ustalany indywidualnie (ok. 65 Euro / dzień / łódź).

 

Płatności dla białoruskiego biura dokonuje się na miejscu (przy ostatniej śluzie kanału) w rublach białoruskich (także EUR) lub kartą płatniczą (to drugie tylko w Grodnie). W Niemnowie podpisuje się umowę i przekazuje pieniądze pracownikowi biura Niemnovo Tour. W Grodnie płacimy w siedzibie biura Niemnovo.

 

Portowanie w Grodnie - Port Żeglugi - 8 Euro za dobę. (w tym prysznic, podłączenie prądu i woda).

Nawigator po Niemnie

 

Uwaga: W przypadku pływania po Niemnie do Grodna wymagamy lokalnego nawigatora (przy niskim stanie wody na Niemnie zdarzają się wystające kamienie lub mielizny - trzeba wiedzieć jak płynąć). Wsiądzie on na łódkę przy śluzie w Niemnowie, wysiądzie w Grodnie, po doprowadzeniu Was do portu żeglugi. W dniu powrotu wsiądzie w porcie a wysiądzie na śluzie Niemnowo.

 

To źródło ciekawostek o rzece i lokalnej kulturze, znajomość miejsc postojowych i dogodnych dojść do sklepu i stacji benzynowej. Spędzi z Wami ok. 5-7h w drodze pod prąd, i ok. 2-3h w drodze spowrotem (nie nocuje na łódce).

 

My sami korzystaliśmy z jego usług już kilka razy i zawsze było to miłe i ciekawe doświadczenie (można dowiedzieć się czegoś o Białorusi niejako od wewnątrz, na co możecie nie mieć czasu przy tygodniowym czarterze).

Nasza sugestia

 

Jeśli nie macie wielkiej ochoty popłynięcia Niemnem (piękna rzeka i oczywiście bardzo zachęcamy, ale na samo dopłynięcie do Grodna trzeba zarezerwować sobie prawie cały dzień lub pół dnia w zależności od łódki), to najciekawszą opcją wydaje się dopłynięcie do końca kanału (do śluzy Niemnowo) i wybranie się do Grodna już samochodem (znajdzie się tam ktoś kto w dobrej cenie zawiezie Was do miasta - my niezmiennie polecamy p. Wiktora: http://uwiktora.nemnovo.com/pl/ ). 

 

Można się też tam wybrać się na zwiedzanie okolic kanału rowerami (do wypożyczenia w Niemnowie).